Integrisani gradovi ili integrisane destinacije noviji su pojam. U izgradnji ovih tvorevina 21. veka naglasak je na održivosti.
Integrisani gradovi ili integrisane zajednice novi su pojam u rečniku 21. veka.
Reč je o namenski izgrađenim gradovima ili destinacijama koji bi trebalo da onima koji u njima žive stalno ili povremeno donesu visoki kvalitet života uz minimalnu potrošnju energije.
Kod izgradnje ovakvih destinacija naglasak je na očuvanju lokalnih karakteristika i što je moguće većoj održivosti.
KO DRUGI NEGO KINEZI
Ideja i projekat stigli su iz Kine. Grade se uglavnom na ili u blizini vode, pa se često nazivaju i kineskim gradovima na vodi.
Reč je o većim ili manjim stambenim naseljima u kojima se, po ideji projektanata, spaja lepo i korisno.
U kompletno novoizgrađenom većem ili manjem naselju, nalazi se sve što je potrebno za svakodnevni život stanovnika, od prodavnica, pijaca, škola, kulturnih ustanova ali se takođe, osim zgrada za stanovanje, nalaze i mesta za uživanje, hoteli, golf tereni, sportski tereni za druge sportove ali i i marine za jahte i brodove.
Kod projektovanja i izgradnje integrisanih gradova, veoma se vodi računa o lokalnim karakteristikama mesta na kom se gradi, a ulaže se trud i u uključivanje lokalnog stanovništva i u gradnju ali i u kasniji život. Koliko god je moguće koriste se lokalni građevinski materijali…
Naglasak je na maksimalnoj uštedi energije, korišćenju alteranativnih izvora, zelenoj gradnji, korišćenju svih znanja u gradnji koja se tiču, s jedne strane uštede a s druge, upotrebe onoga što daje priroda.
Važno je od kojih se materijala zgrade zidaju, kako se postavljaju prozori, kakve su tavanice… Cilj je što manja potrošnja energije za grejanje i hlađenje.
Veoma se vodi računa i o potrošnji vode a najviše o što manjem narušavanju prirode.
LUŠTICA BEJ
Jedan od integrisanih gradova nalazi se u našem komšiluku. Reč je o primorskom gradiću Luštica bej, u Crnoj Gori.
Sagrađen je na istoimenom poluostrvu. Izgleda kao grad iz bajke.
U gradiću dominiraju stambene jedinice, ali izgrađen je i hotel, prodavnice, pijaca…
Projektovan je tako da u njemu najviše uživaju pešaci, a prevoz je organizovan tako da se koriste vozila na eko pogon i bicikli.
Luštica bej nije za obične smrtnike. Ipak, lepo je znati da ga je bar moguće videti.
Ne samo kao lep primorski gradić nego kao gradić budućnosti.